SOC

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo – autorski program Fundacji Dbam o Mój Zasięg

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo to projekt Fundacji Dbam o Mój Zasięg, która wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.

Zapraszamy do pobierania i korzystania z poniższych materiałów graficznych: infografik, wykresów, plakatów związanych z używaniem (i nadużywaniem) smartfonów, higieną cyfrową, kompetencjami cyfrowymi młodych ludzi.

NASZE DZIAŁANIA

W związku z uczestnictwem naszej szkoły w projekcie edukacyjnym Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo zapraszamy do uczestnictwa w TYGODNIU DBANIA O RELACJE

W ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, w dniach 25.10.2021r. – 29.10.2021r., w Szkole Podstawowej nr 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, odbył się SZKOLNY TYDZIEŃ DBANIA O RELACJE.

Realizowane aktywności w tym tygodniu zaplanowane zostały po to, aby stworzyć przyjazną, atmosferę, spędzić ze sobą wspólnie więcej czasu, zadbać o relacje ze swoimi, koleżankami, kolegami nauczycielami, pracownikami szkoły oraz zrobić coś dobrego i zachęcić innych do bezinteresownej pomocy. Akcję promował plakat kolorowanka, z propozycjami aktywności na ten wyjątkowy tydzień, który młodsze dzieci mogły kolorować w wolnej chwili.

W szkole pojawiła się skrzynka na wiadomości z opisem „DAJĘ dobre SŁOWO”. Uczniowie chętnie wrzucali do niej dobre słowa, pozytywne wiadomości i pozdrowienia. Przesyłane tą drogą słowa cieszyły nadawców i odbiorców dobrych słów.

W ramach Tygodnia Dbania o Relacje uczniowie klasy 2a, 2b i 3a wybrali się na gliwicką wystawę najsłynniejszych klocków świata i do Kolejkowa. Wrócili bardzo zadowoleni i jeszcze lepiej zintegrowani.

Starsi uczniowie stworzyli „słoik dobrych słów”, z którego nauczyciele jak i sami uczniowie losują karteczki z miłym słowem. Zagrali w różne gry planszowe i karciane.  Wyszli na długi jesienny spacer.

Taka akcja to tylko jedno z wielu działań podejmowanych w ZSP nr 3, które mają na celu dbanie wzajemnie o siebie, o swoje relacje z innymi oraz o zdrowie psychiczne uczniów.

„Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”

Kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj” dobiegła końca. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Misją tej kampanii jest także – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania tradycyjnych kartek świątecznych.
Do naszej szkoły dotarło 200 kartek, zakupionych z funduszy Rady Rodziców, które uczniowie klas 4-8 wypisywali, ozdabiali i wysyłali do swoich bliskich i przyjaciół. Radzie Rodziców za zakup kartek jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Wspólne wypisywanie świątecznych kartek sprzyjało rozmowom dlaczego wysyłanie kartek jest ważne i cenne dla wzajemnych relacji. Zwróciliśmy uwagę dzieciom jak miłym podarunkiem jest otrzymanie kartki z życzeniami. Ona na zawsze pozostanie pamiątką, bez konieczności posiadania łącza internetowego.