Alergia

Alergia – uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Według badań programu Epidemiologia Chorób Alergicznych 40% Polaków zauważa u siebie objawy różnego typu alergii.

Co warto wiedzieć o tej chorobie?                     

Czym jest alergia?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego organizmu, na związki lub substancje (alergeny), które powinien ignorować. U osób obciążonych alergią układ immunologiczny ‘myli’ pyłki traw, drzew i chwastów, jad owadów i inne alergeny z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami.

Jakie są objawy alergii?

Najczęstsze choroby alergiczne to alergiczny nieżyt spojówek i nosa, astma alergiczna, niektóre postacie pokrzywki oraz atopowe zapalenie skóry. Choroby te objawiają się łzawieniem, zaczerwieniem i swędzeniem spojówek, napadowym kichaniem, wyciekiem wodnistej wydzieliny lub uczuciem zatkania nosa, napadami duszności i świszczącego oddechu, wykwitami skórnymi o typie bąbla pokrzywkowego lub wyprysku. Powyższym dolegliwościom mogą także towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe w postaci zaburzeń koncentracji i snu, podwyższonej temperatury ciała oraz bólu głowy.

Jakie są rodzaje alergenów?

Alergeny, odpowiedzialne za wywołanie reakcji immunologicznej, można podzielić ze względu na drogę dostawania się do organizmu, na substancje:
– wziewne (np. pyłki roślin),                                        
– pokarmowe (np. białko mleka krowiego),
– jady owadów (np. pszczoły miodnej),
– i inne.

Natomiast alergeny wziewne dzieli się na:
a) występujące sezonowo, np. pyłki traw (np. kupówka pospolita), zbóż (np. żyto), chwastów (np. babka lancetowata) oraz drzew (np. brzoza),
b) związki, z którymi kontakt możliwy jest przez cały rok (sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego).

Alergia na jad owadów

Na uwagę zasługuje problem nadwrażliwości na jad owadów takich jak pszczoła miodna, osa, szerszeń. U osób uczulonych objawy po ich ukąszeniu mogą przybierać różnorodne formy – od nasilonej reakcji miejscowej w postaci rozległego obrzęku i bolesności w okolicy ukąszenia, po dramatyczne objawy obrzęku gardła i krtani czy też wstrząsu anafilaktycznego (spadek ciśnienia tętniczego krwi, utrata przytomności).

POZDRAWIAM, PIELĘGNIARKA SZKOLNA