Gruźlica i choroby płuc

Prelekcja dla Rodziców i uczniów

Na przewlekłe choroby dróg oddechowych cierpi obecnie ponad miliard osób na całym świecie. W Europie ponad 130 milionów ludzi ma alergię, a 30 milionów astmę.

Gruźlica

Jest chorobą wywoływaną przez prątki gruźlicy, z którymi, jak się szacuje, kontakt miało ponad 70% ludzi. Na szczęście chorobę tę udało się opanować dzięki wprowadzeniu od 1955r. powszechnego obowiązku szczepień. W ostatnich latach jednak gruźlica ponownie staje się niebezpieczna. Jak dochodzi do zarażenia?

Poprzez kontakt z osobą chorą, która podczas kaszlu, czy głośnego mówienia, tudzież śmiania się, uwalnia prątki gruźlicy. Źródłem zarażenia może być również chore na gruźlicę bydło. Człowiek zaraża się poprzez spożycie niepasteryzowanego mleka.

Objawy:

– odkrztuszanie plwociny,

– brak apetytu,

– utrata wagi ciała,

– duszność lub ból w klatce piersiowej,

– osłabienie, łatwe męczenie się,

– utrzymywanie się stanu podgorączkowego,

– nocne poty,

– krwioplucie.

Przebieg:

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo. Następnie osoba zakażona cierpi na przewlekły kaszel, co jest związane z zaatakowaniem przez prątki przede wszystkim układu oddechowego. Kaszel trwający przez trzy tygodnie, nie spowodowany rozpoznanymi już wcześniej chorobami płuc lub paleniem papierosów, powinien być powodem szybkiego udania się do lekarza celem wykluczenia właśnie gruźlicy lub też raka płuc.

Leczenie:

Wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie gruźlicy jest całkowicie wyleczalne.

Już po miesiącu leczenia pacjent nie stanowi źródła zakażenia dla otoczenia.

Dbajmy o swoje zdrowie!

Pamiętajmy o konieczności kontroli płuc!

Zarówno gruźlica, jak i inne groźne choroby płuc mogą być skutecznie leczone!