Święto liczby Pi

Dnia 14 marca obchodzone jest święto niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi. Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3.14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień).

W szkole uczymy się, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy, chociaż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych czy fizycznych.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, zaprosiliśmy uczniów klas starszych do zmierzenia się z rozwinięciem liczby Pi i zapisania jak największej ilości cyfr po przecinku (oczywiście z pamięci). Mistrzem okazał się uczeń z klasy 7a, który bezbłędnie podał 83 cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Podczas zajęć uczniowie zobaczyli filmy i prezentacje, wysłuchali wierszy, stworzyli słowa z literą Pi. Starali się również udowodnić, że mierząc obwód okręgu i jego średnicę otrzymają liczbę Pi. Nie zabrakło również wielu prac plastycznych, powstały piękne Miasta z liczbą Pi w roli głównej oraz ciekawe i kreatywne prace w ramach wyzwania matematycznego „Złap ciasta Pi”.

Mamy nadzieję, że zaproponowane akcje były ciekawe, a nasi uczniowie zapamiętali co nieco o Pi.