Lekturki spod chmurki

Logo - niebieska chmurka na zielonej otwartej książce. Pod spodem napis CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki

W ostatnich dniach uczniowie klasy 2 a realizowali projekt czytelniczy CZYTAM Z KLASĄ – Lekturki spod chmurki. Wstępem do projektu było samodzielne przeczytanie lektury Aliny i  Czesława Centkiewiczów pt.: „Zaczarowana zagroda”. Następnie z wielkim zaangażowaniem wykonywali szereg zadań indywidualnie i w grupach. Pierwszym z nich było ułożenie puzzli oraz metryczki książki, a potem odszukanie miejsca akcji – Antarktydy na globusie i mapie świata.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję obejrzeć film o tym zimnym kontynencie i nauczyli się śpiewać piosenkę ”Malutkie pingwinki”.

Na podstawie obejrzanego filmu oraz przeczytanej książki uczniowie klasy 2a wykonywali papierowe pingwinki, którymi udekorowali klasę.

Nagromadzone materiały były inspiracją do powstania klasowej gazetki o Antarktydzie i sympatycznych pingwinach Adeli.

Kolejnym zadaniem było przygotowanie pudełka z przedmiotami kojarzącymi się z treścią lektury. Każdy miał okazję zademonstrować swoją pracę, pomysł na dekorację pudełka i przedstawić swoje akcesoria. Wszyscy perfekcyjnie wywiązali się z tego zadania.

Bardzo interesującym przedsięwzięciem było omówienie pracy – zawodu głównego bohatera – profesora Dobrowolskiego. Dzieci, w grupach wykonywały postać naukowca, podróżnika i jego atrybuty. Powstały wspaniałe plakaty, które na korytarzu szkolnym prezentują i przybliżają innym uczniom naszej szkoły postać bohatera lektury.

Ostatnia praca jaką uczniowie wykonali to styropianowa makieta Antarktydy. Nie zabrakło na niej zabawnych pingwinów, fok, polskiej stacji badawczej, „zaczarowanej zagrody”, dużej ilości śniegu i lodu.

W trakcie realizacji wszystkich etapów projektu uzupełniany był Lekturnik.

Wszystkie prace indywidualne i grupowe są prezentowane w klasopracowni i na korytarzu szkolnym.

Jesteśmy przekonani, że udział w tym projekcie był okazją do wspaniałej zabawy i wspólnej pracy, a nade wszystko zachęcił do czytania szkolnych lektur. Brawo uczniowie klasy 2a.